Romana Deutsch Magyar

Románia nyitásával az Európai Unió oktatási finanszírozásához egyidőben, a tanáraink gyorsan felfigyeltek e fontos lehetőségre. Az kezdeteket Anca Teodoru tanárnőnek és Sultana Pădure-nak köszönhetjük. 1999-től napjainkig a projekt csapatának tagja Antal Annamária tanárnő, és 2000 óta, rövid időre, Melinda Oancea is. Hála önfelákdozó, “úttörő” munkájuknak 1999- től kezdődően 2006- ig, az akkori Energetikai Iskolacsoport, a későbbi Remus Răduleţ Energetikai Műszaki Főgimnázium , 9 mobilitásos projektet  írt és hajtott is végre a Socrates I. és II. generációból [1]. 2007 óta az európai projektcsapat 15 mobilitást írt és fejlesztett ki a Leonardo da Vinci diákok és tanárok számára keretén belül [2]. A brassói Remus Răduleţ Energetikai Műszaki Főgimnázium a Pitesti- i „Constantin Neniţescu” Kémiai Főgimnázium mellett az első olyan műszaki főgimnázium országunkból,  amely megszerezte VET Chartát a mobilitási projektek helyes gyakorlati végrehajtásáért [3].

Ezekkel a sorokkal szeretnénk kiemelni szakmai képzéseink hatását, valamint azokat az értékeket, melyekkel ezek a személyes  és a küldő szervezet portfólióját kiegészítették, és melyeket résztvevő- tanulóink visszajelzései támasztanak alá. [4]

Értékelés/ Előnyök

 

“Nagyszerű volt! Felejthetetlen! Munka, ismeretek és nagybetűs EMBEREK voltak!” (Veres Zsolt - résztvevő, 2006)

 

“Számomra ez előny kompetencia, ismeretek és gyakorlati készségek portfólióm gazdagítására, ez fogja egyengetni az aktív életmód felé vezető utamat.”(Voican David- résztvevő, 2008 )

A mobilitás résztvevői személyes fejlődését, a kommunikációs készségeinek-  idegen nyelv használata és gyakorlása, valamint társadalmi szempontból is- fejlesztését szolgálta, valamint a self- management (önigazgatás/ önellátás, önállóság megszerzése) készségének kialakulásában is részt vállalt. A  kedvezményezettek/ résztvevők új szakmai ismereteket sajátítottak el a program sajátosságai függvényében.

"A képzés segített jobban érvényesülnöm a mindennapi életben, és megtanultam, hogy hogyan kell csapatban jól dolgoznom, és felelősségeket is vállalnom ." (David Rebeka- résztvevő, 2013).

"Úgy érzem, sokkal jobban érvényesülök különböző képzéseken, és könnyebben alkalmazkodom minden újdonsághoz, és mindenhez, ami különbözik attól, amit valaha is ismertem." (Fusa Anastasia- résztvevő, 2012)

"Ebben az időszakban megtanultam gyakorlatban megvalósítani mindazt, amit elméletileg Romániában megtanultam. Ennek a projektnek köszönhetően lehetőségem nyílt gyakorolni és dolgozni Európai Uniós minőségi szinten. "(Mitrofan Cătălin- résztvevő 2006).

"Megértettem, mit jelent európai polgárnak lenni, toleránsabb is lettem, és hajlandó vagyok új kultúrákat, új embereket, új mentalitásokat megismerni." (Pătraşcu Alexandru- résztvevő, 2009)

A mobilitásokban fontos szerepe volt a KULTÚRÁK KÖZÖTTI PÁRBESZÉDNEK, mely megkönnyítette az alkalmazkodást a résztvevő országok kultúráihoz, népi hagyományaihoz és életmódjához, megfelelő teret teremtett a kommunikációhoz, a kultúrák közötti megismeréshez. A közvetlen résztvevők, akik egyben közvetett kedvezményezettjei is a kiszállásoknak,  ez úton tudatosították a mások megismerésének fontosságát, a másság tiszteletben tartását, a saját identitásuk és értékeik megőrzésének fontosságát. 

"Nyíltan kommunikáltam a fogadó szervezet képviselőivel, a trénerekkel és a diákokkal. A baráti családok látogatásakor megismertem egy új kultúrát, ennek szokásait és hagyományait, és ezek lelkileg gazdagabbá tettek. "(Irimia Ioana, résztvevő, 2008)

"Annak ellenére, hogy magyar nemzetiségű vagyok, sok dolgot megtanultam, és rájöttem, hogy mennyire fontos, ha tisztelik egymást." (Ervin Somodi - résztvevő 2012)

A résztvevők hozzáállása és értékrendje sok jótékony változáson ment át. Teljesítmény orientáltak, jobban motiváltak lettek, nyitottak az új befogadására, kíváncsiak a környező világra. Kifejezetten vagy burkoltan jelezték egyes értékek asszimilációját vagy megszilárdulását.

"Most az elhelyezésem után sokkal motiváltabbnak érzem magam mindenben, amit csinálok, és tovább szeretném  folytatni a tanulmányaimat. Szeretnék megismerni új helyeket, új embereket, új kultúrákat és új hagyományokat. " (Pătran Radu- résztvevő, 2009)

"Azt akarom, hogy a kiképzés után folytassam azt az útat, amelyen ez elindított. Büszke vagyok arra, hogy az osztály legpontosabbja, legrendszeretőbbje, legközvetlenebbje vagyok. " (Moişanu Elena- résztvevő, 2007)

A mobilitási projektek jelentősen hozzájárultak az oktatás, a képzés és a szakmai fejlődés európai dimenziójának biztosításához , az oktatási intézmények, az oktatási és képzési szervezetek, a hallgatók, diákok, tanárok, oktatók, oktatási szakértők stb. közötti transznacionális, multikulturális együttműködés révén.

Elősegítette az oktatási tapasztalatok cseréjét és az oktatási rendszerek újítását. A nemzetközi tapasztalat, a partnerségek kifejlesztése, a kulturák közötti megismerés és kommunikáció, az európai oktatásra és képzési normákra vonatkozó utalások, hatékony módszerek az oktatás európai dimenziójának előmozdítására. A tevékenységek közvetlenül vagy közvetve az állampolgárság kérdésével, a polgári felelősségvállalással, a társadalmi kohézióval/ összetartással, a kulturális identitás és sokszínűség tiszteletben tartásával, a nemek közötti egyenlőséggel, az emberi jogokkal, a kisebbségi jogokkal, a megkülönböztetés elleni küzdelemmel, a kölcsönös tisztelettel stb. foglalkoznak.

 “Ennek a mobilitás- projektnek a fő nyeresége, hogy felkészíti a diákokat az Egyesült Európa valóságai megértésére.” (Busuioc Ion- résztvevő, 2013)

 [1] 95 résztvevő tanuló. Vonzott pénzalapok, kb. 30 000 Euro

[2] 100 tanuló és 24 tanár. Vonzott pénzalapok, kb. 300 000 Euro

[3] a következő öt évben lehetőséget kínál évente 30 tanuló és 3 tanár külföldre küldéséhez. Kb. 450 000 Eurot fognak még vonzani.

[4] A CTERRBV 101 tanulójától gyűjtött adatokat használtuk fel a résztvevő 216 diákból